Close

nieadekwatnie.pl

Kapusta kiszona śmierdziel - przepis

Dzisiaj chciałabym się podzielić moim przepisem na kiszoną kapustę śmierdziela, która ostatnio stała się moim hitem, który zawsze mam w lodówce. Uwielbiam sfermentowane jedzenie, szczególnie kapustę i ogórki. W końcu kiedyś mi wpadł przepis w moje ręce i byłam w szoku jak prosto się to robi! Jedyny mankament – strasznie śmierdzi, ale przyznam, że ma to swój urok. Z resztą smak wszystko wynagradza!

Co nam będzie potrzebne?
Kapusta kiszona śmierdziel - przepis
image-75

 • Kapusta biała, ja użyłam tutaj jakąś ćwiartkę,
 • 2 marchewki duże,
 • szczypiorek  (na oko),
 • sól różowa himalajska (ok. 2 – 3 łyżki)
 • + słoik, gumka recepturka, gaza lub ręcznik papierowy.

 

Przepis:

 1. Kapustę i szczypiorek kroję jak najdrobniej (ok, ja z lenistwa kroję dość grubo), marchewkę trę na tarce o grubych oczkach. Wszystko wsadzam do michy i posypuję solą (ok. 2 – 3 łyżki).
 2. Czas na masaż! Porządnie masuję kapuchę oglądając jutuba. Czas trwania: im dłużej tym lepiej, co najmniej 10 minut. Dzięki niemu kapusta wypuści soki.
 3. Odkładam wszystko na godzinę jak i nie więcej. Chodzi o to, żeby kapusta zatopiła się w swoich sokach 😉 
  v
  image-76
 4. Pakuję wszystko do słoików, ugniatam kapustę ręką mocno. Należy tak zrobić, aby płyn był ponad kapustę. Możemy przycisnąć zawartość mniejszym słoikiem z np. fasolą, która będzie trzymać w ryzach naszą kapustę.
 5. Zakryte gazą/ręcznikiem papierowym słoiki odstawiamy w ciemne miejsce o temperaturze nie za ciepłej, nie za chłodnej. Sprawdzamy codziennie czy płyn jest ponad kapustę.
 6. Po 2, 3 dniach kapusta gotowa! Teraz możesz się rozkoszować pysznym śmierdzielem pełnym zdrowych substancji odżywczych! 😉

Kapusta kiszona śmierdziel - przepis
image-77

Rady:

 • Kapusta nie może mieć styczności z metalowymi przedmiotami – także miski, łyżki odpadają.
 • Przed włożeniem kapusty do słoika – starannie je myję, wkładam do piekarnika, nastawiam go na 100 albo nieco więcej stopni, czekam aż się nagrzeje ze słoikami w środku i wyłączam. Czekam aż wszystko się ostudzi.

Leave a comment

Facebook plugin is not configured. Please add a website for the facebook comments and a number of comments from the Dashboard > Suarez > Additional Options > Facebook.

Your name
Your email address
Website URL
Comment